Czym się różni wentylacja mechaniczna od oczyszczacza powietrza?

W dobie problemu złej jakości powietrza w całej Polsce, a w szczególności w okresie jesienno-zimowym, każdy pomysł, aby oczyścić powietrze w swoim domu, jest na wagę złota. Najczęściej wybieranymi sposobami jest oczyszczacz powietrza oraz wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W jaki sposób działają i czym się między sobą różnią? Które z nich daje lepsze rezultaty?

Plusy i minusy oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz usunie z powietrza kurz, dym papierosowy, alergeny, zanieczyszczenia określane mianem smogu oraz brzydki zapach. Jest to urządzenie, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza w pokoju, w którym akurat przebywamy. Nowsze modele pracują cicho i posiadają dodatkowe opcje, takie jak nawilżanie czy jonizacja powietrza.

Natomiast niepodważalną wadą oczyszczaczy powietrza jest to, że większość modeli generuje bardzo wysokie koszty eksploatacji, co przekłada się na wysokie rachunki. Te energooszczędne są drogie – często dochodzi do absurdalnych sytuacji, że ich cena jest porównywalna z systemem rekuperacji. Do tych tańszych modeli w większości przypadków nie można także dokupić części zamiennych, co oznacza, że gdy coś się zepsuje, będziemy zmuszeni zakupić nowe urządzenie. Większość firm nie oferuje również serwisu.

Najlepsza alternatywa – system rekuperacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła również oczyszcza powietrze. Na tym jednak podobieństwa się kończą. System rekuperacji posiada tą przewagę nad oczyszczaczem, że filtruje powietrze, zanim trafi do domu, a nie to, które już znajduje się w pomieszczeniach. Oznacza to, że zanieczyszczone powietrze nawet na chwilę nie dostaje się do środka domu, nie ma więc możliwości, żeby domownicy nim oddychali.

Kolejną zaletą systemu rekuperacji jest to, że nie trzeba przy nim otwierać okien, aby wywietrzyć pokoje, więc szkodliwy smog nie dotrze do środka. Zapewnia on napływ świeżego powietrza, które zostaje porządnie przefiltrowane. Niesamowitym doznaniem jest moment, gdy na zewnątrz pada deszcz i po chwili w domu unosi się ten specyficzny, wyjątkowy zapach.

System wentylacji mechanicznej jest bardzo energooszczędny, więc nie generuje dodatkowych kosztów, a wręcz przeciwnie – przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym nawet o połowę!

Jedynym minusem jest to, że system rekuperatora trzeba zaplanować już na etapie projektowania domu lub przed jego generalnym remontem. Jednak ze względu na powyższe korzyści warto się na niego zdecydować.

Źródło: https://luftsystem.pl/rekuperacja/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *