Opieka nad storczykami – poradnik

Storczyki to wyjątkowe rośliny, które zdobyły uznanie osób na całym świecie. Co sprawia, że są wyjątkowe? Orchidee to byliny, które charakteryzują się niesamowitym zróżnicowanym pięknem kwiatów. Pierwotnie storczyki pochodzą z egzotycznych terenów lasów równikowych. Liczebność gatunkową szacuje się na 30 000 różnych gatunków, a do tego mamy jeszcze 200 000 hybryd międzygatunkowych. Storczyki kojarzą się głównie z egzotyką, ale storczykowate występują nawet w arktycznej tajdze! Różnorodność wynika z niesamowitej zdolności do adaptacji do danych warunków. Dlatego też obecnie bardzo prosto dopasować odmianę storczyków do danych warunków na miejscu.

Podłoże do storczyków

Na początku trzeba zastanowić się, w czym storczyki najlepiej rosną. Podłoże musi mieć odczyn pH od 4,5 do 6. Są storczyki, które rosną w glebie, ale zdecydowana większość gatunków spotykana w sklepach to epifity, które rosną wysoko w koronach drzew, opierając się na koronach. Mają do tego przystosowane korzenie, które pokryte specjalną warstwą srebrnych komórek dobrze wchłaniają wodę. Dwoma podstawowymi aspektami dobrych warunków podłoża jest przepływ powietrza i spływanie wody. W zależności od gatunku i rodzaju rośliny możemy z powodzeniem stosować do uprawy media taki jak torf, kora jodły, suszone korzenie paproci, mech torfowiec, wełna mineralna, perlit, granulat korkowy, kamienie, włókna kokosowe, granulat lawy lub mieszanki, które łączą poprzednio podane materiały. Jeśli chodzi o wielkości doniczki, to storczyki zdecydowanie preferują mniejsze doniczki – i to plastikowe (ze względu na łatwość przesadzania). Przed samym posadzeniem najlepiej zawiesić storczyk nad doniczką – stopniowo wypełniając ją korą. To stworzy optymalne warunki.

Nawożenie i podlewanie storczyków

Kora czy inne medium uprawowe nie jest podłożem bogatym w substancje odżywcze. W środowisku naturalnym w koronach drzew storczyki są w stanie samodzielnie przechwytywać wszystkie potrzebne składniki (m.in. azot do wzrostu). Dlatego też by zachować wzrost rośliny, trzeba pomyśleć o nawożeniu. Zaleca się stosowanie nawozu w płynie, który później rozcieńczamy wodą.

 

Jeśli chodzi o nawozy do storczyków, to istnieją dwie firmy, które specjalizują się w nawożeniu: HESI i BIOBIZZ. Hesi ma w swojej ofercie świetny stymulator wzrostu SUPER VIT i nawóz ORCHIVIT. Pierwszy z nich zawiera aż dwadzieścia pięć aktywnych składników, które przyśpieszają wzrost. 10 ml SUPER VIT starcza aż na 650 litrów wody. Jego regularne stosowanie sprawi, że roślina może kwitnąć jeden raz więcej w całym roku! Zawarte w nawozach substancje wydłużają fotosyntezę, polepszają metabolizm i pobudzają roślinę do szybszego odżywiania się. BIOBIZZ to w pełni organiczny nawóz, który jest wytworzony z naturalnych składników.

Dla wyjątkowo trudnych do uprawy storczyków może być potrzebne orchidarium i odpowiednie oświetlenie. Dlatego ważne jest by wybrać dobry gatunek byliny, który będzie dobrze wzrastać w domowym mikroklimacie.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *